Ομιλία με θέμα: “Μοντέρνα Φυσική: Αστρονομία/Κοσμολογία”

Την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου 2018 και ώρα 11:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας ομιλία του διακεκριμένου καθηγητή Δρ. Σ. Μαργέτη με θέμα: “Μοντέρνα Φυσική: Αστρονομία/Κοσμολογία”.

Ο κ. Μαργέτης γεννήθηκε στο Μεσολόγγι το 1958 όπου και τελείωσε την Παλαμαϊκή Σχολή  το 1976. Την ίδια χρονιά εισήχθη στο τμήμα Φυσικής του  Πανεπιστημίου Αθηνών με υποτροφία. Μετά τη στρατιωτική του θητεία  άρχισε τις μεταπτυχιακές του σπουδές και το 1985 πήγε στο CERN ως μέλος της Ελληνικής ομάδας πυρηνικής φυσικής. Συνέχισε τις σπουδές του στο Πανεπιστήμιο της Φρανκφούρτης όπου έλαβε Διδακτορικό Δίπλωμα το 1990. Εργάστηκε  στο κρατικό εργαστήριο του Μπέρκλεϋ της Καλιφόρνιας έως το 1997, συνεργάστηκε για μικρό χρονικό διάστημα με το κρατικό εργαστήριο του Brookhaven στην Νέα Υόρκη και την ίδια χρονιά έγινε καθηγητής στο Kent State University του Οχάιο όπου εργάζεται μέχρι σήμερα. Ο ερευνητικός του τομέας είναι σε συγκρούσεις βαρέων ιόντων σε επιταχυντές για τη μελέτη πυρηνικής ύλης σε θερμοκρασίες ενός τρισεκατομμυρίου βαθμών για την αναδημιουργία των πρωταρχικών συνθηκών στις οποίες βρισκόταν η ύλη ένα μικροδευτερόλεπτο μετά το Big Bang.